Nadační fond Kapka naděje věnoval Nemocnici Strakonice k ultrazvuku nové vybavení v hodnotě téměř 200 tisíc korun. Díky tomuto rozšíření hardwaru a softwaru mohou lékaři na dětském oddělení nově provádět elastografii jater – vyšetření, které ukazuje míru změn jaterní tkáně při různých onemocněních, ale také například ztukovatění (steatózu) při obezitě.
Nová funkce ultrazvuku bude sloužit především pacientům dětské obezitologické ambulance, která ve strakonické nemocnici funguje od podzimu loňského roku. „Program, o který byl ultrazvuk rozšířen, nám umožňuje poskytnout rodičům a jejich dětem důležitou informaci o kvalitě jaterní tkáně. Je to jedna z možností, jak motivovat celou rodinu ke zdravějšímu životnímu stylu,“ vysvětlil primář dětského oddělení MUDr. Martin Gregora hlavní přínos nového vybavení. Nové vybavení bylo financováno z prostředků od partnera Kapky naděje společnosti Shell Czech Republic, a. s.
Na pořízení samotného ultrazvuku Kapka naděje přispěla před dvěma lety téměř 400 tisíc korun. V současné době tak v dětské ambulanci v přízemí pavilonu N.O.R.D. mohou lékaři provádět vyšetření echokardiografickou sondou, mají speciální sondy na vyšetření batolat, hlaviček novorozenců, břicha a měkkých tkání. Rozšíření o možnost jaterní elastografie je reakcí na rostoucí počet dětských pacientů s nadváhou a obezitou. „Nadační fond Kapka naděje nám za dobu své existence mnohokrát pomohl. Velmi si této dlouhodobé podpory vážíme a těší nás, že spolupráce bude pokračovat i v dalších letech,“ poděkoval ředitel nemocnice MUDr. Tomáš Fiala.
Nadační fond Kapka naděje v letošním roce slaví 25 let od svého vzniku. Se strakonickou nemocnicí spolupracuje od svého začátku. „Spolupráce se strakonickou nemocnicí je pro nás srdeční záležitost. Rádi se sem vracíme. Péče o malé pacienty je tady úžasná a jsme rádi, že k ní můžeme přispět,“ uvedla ředitelka fondu Mgr. Dita Loudilová. V průběhu spolupráce nemocnice od „Kapky“ získala prostředky na dva ultrazvuky, inkubátor, lůžka na dětskou JIP, transportní lůžko či na rekonstrukci pokojů na dětském oddělení.
Pro úspěšnou léčbu řady nemocní je důležité jejich včasné diagnostika. Platí to i u osteoporózy, která oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin. Nejvíce ohrožené řídnutím kostí jsou ženy po menopauze, ale také osoby, které dlouhodobě užívají některé léky (např. kortikoidy), nemají dostatek pohybu nebo kouří a nadměrně užívají alkohol. Ke včasné diagnostice osteoporózy slouží nebolestivé vyšetření pomocí celotělového denzitometru, které strakonická nemocnice provádí na oddělení Nukleární medicíny. Pacientovi k němu stačí žádanka od praktického lékaře nebo gynekologa. Objednat se může telefonicky na čísle 383 31 4292 nebo online na webu nemocnice Online objednávání - výběr termínu.
V České republice trpí osteoporózou až 750 tisíc lidí a výskyt nadále stoupá. Zlomeniny způsobené touto nemocí, zejména v oblasti páteře, předloktí a krčků stehenních kostí, mohou vést k dlouhodobé léčbě či trvalé invaliditě a závažným komplikacím. „Včasná diagnostika umožňuje zahájit účinnou léčbu, která může průběh onemocnění zpomalit nebo zastavit a někdy i mírně zlepšit stav kostí,“ vysvětluje primářka Oddělení nukleární medicíny strakonické nemocnice MUDr. Martina Hlinková. Ve strakonické nemocnici v loňském roce toto vyšetření absolvovalo téměř 1400 pacientů.
Zpozornět a požádat o vyšetření by měl především člověk, který na sobě pozoruje následující příznaky:
• Časté bolesti zad nebo postupné snižování tělesné výšky.
• Křehké kosti – snadné zlomeniny i po menších pádech.
• Rodinná anamnéza osteoporózy.
• Dlouhodobé užívání kortikoidů nebo jiných léků oslabujících kosti.
• Hormonální změny, menopauza či onemocnění štítné žlázy.
Pokud člověk trpí některým z výše zmíněných příznaků, měl by se poradit se svým praktickým lékařem nebo gynekologem a požádat o doporučení na denzitometrii. Toto vyšetření je určeno především ženám nad 60 let a mužům nad 70 let, ale mohou jej absolvovat i mladší lidé se zvýšeným rizikem osteoporózy.
Vyšetření je rychlé, neinvazivní a bezbolestné. Pacient je uložen na lůžko přístroje, který během několika minut skenuje vybrané oblasti kostry – nejčastěji dolní část páteře, kyčelní oblast a zápěstí, kde se osteoporóza projevuje nejčastěji. V případě potvrzené osteoporózy pacienti dostanou doporučení k dalšímu řešení v osteocentru.
Jako u řady dalších onemocnění, i u osteoporózy platí, že se jí dá předcházet zdravým životním stylem – vyváženou stravou s dostatkem vápníku, pravidelným pohybem a příjmem vitaminu D.
V Nemocnici Strakonice se o víkendu konal 9. ročník celostátní soutěže Medik roku. Patnáct pětičlenných soutěžních týmů složených ze studentů 4. - 6. ročníků lékařských fakult zde měřilo své síly ve čtrnácti praktických disciplínách, které simulovaly reálné situace z lékařské praxe. Mezi úkoly nechyběl například porod, resuscitace, péče o pacienta na hemodialýze, ošetření úrazů nebo zvládnutí akutních stavů.
Smyslem soutěže je umožnit budoucím lékařům vyzkoušet si dovednosti v autentickém nemocničním prostředí a zároveň je motivovat k práci v jihočeských nemocnicích. „Každý ročník ukazuje, že medici jsou skvěle připraveni nejen teoreticky, ale i prakticky. Všichni si vedli výborně a mnozí mile překvapili i zkušené lékaře, kteří soutěžní disciplíny organizovali a hodnotili,“ uvedl ředitel Nemocnice Strakonice MUDr. Bc. Tomáš Fiala.
Soutěžní týmy letos předvedly vysokou úroveň znalostí, nasazení i týmové spolupráce. Po napínavém klání obsadily první tři příčky týmy:
Soutěž Medik roku se poprvé konala v roce 2015 v Prachaticích a od té doby se v její organizaci střídají jihočeské nemocnice. Strakonická nemocnice soutěž hostila už v roce 2016 a nyní po devíti letech opět přivítala budoucí lékaře z celé republiky.
„Pro studenty je to skvělá příležitost zažít nemocniční prostředí z druhé strany a zjistit, jak vypadá reálná týmová práce pod tlakem. Jsme rádi, že zájem zúčastnit se soutěže má stále více týmů. Letos byl zhruba dvojnásobný, než je kapacita soutěže. Věříme, že i díky takovýmto akcím poroste zájem mladých lékařů o práci v regionech,“ doplnil MUDr. Michal Pelíšek, náměstek ředitele Nemocnice Strakonice a odborný garant soutěže.
Velké poděkování patří také partnerům a sponzorům, díky jejichž podpoře se akce mohla uskutečnit. Soutěžící i organizátoři si díky jejich pomoci mohli užít nejen soutěžní program, ale i kvalitní zázemí a doprovodné aktivity.
Medik roku není pouze soutěží, ale také příležitostí k navázání kontaktů s budoucími kolegy a získání cenných zkušeností. Účastníci si mohli v rámci doprovodného programu prohlédnout město Strakonice, zúčastnit se workshopů a poznat prostředí jihočeského zdravotnictví.
Nemocnice Strakonice pořádá nábor do Českého registru dárců krvetvorných buněk.
Kdy: Středa 2. dubna 2025
Čas: 12:00–18:00
Kde:
Nemocnice Strakonice – recepce pavilonu operačních oborů
Lékárna Katovická – obchodní zóna za KFC
Hledáme nové dárce kostní dřeně – nejen pro Madlenku, ale i pro mnoho dalších pacientů s poruchou krvetvorby. ❤️
Registrace je rychlá a bezbolestná – vyplníte dotazník a odevzdáte vzorek slin.
Podmínky pro vstup do registru:
- Věk 18–40 let
- Hmotnost minimálně 50 kg
- Dobrý zdravotní stav
Před odběrem půl hodiny nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat.
Více informací:
Kdo se může stát dárcem: darujzivot.cz/pro-darce/podminky-vstupu
Kdo se dárcem stát nemůže: 2 kliknutídarujzivot.cz/pro-darce/prekazky-vstupu
Nemocnice Strakonice se připojuje ke Světovému týdnu glaukomu a zve vás na bezplatné preventivní měření nitroočního tlaku. Bez objednání změříme zájemcům nitrooční tlak ve středu 12. března od 12:00–15:00 hodin v Centru péče o zrak v přízemí pavilonu N.O.R.D. Glaukom (zelený zákal) je zákeřné onemocnění, které dlouho nezpůsobuje viditelné potíže – proto se mu říká „tichý zloděj zraku“. Pravidelné oční kontroly, včetně měření nitroočního tlaku, mohou pomoci včas odhalit toto onemocnění a uchovat váš zrak. Přijďte si nechat zkontrolovat svůj zrak – prevence je klíčem k jeho ochraně!
Nemocnice Strakonice, a.s. se ve čtvrtek 13. března 2025 připojí ke Světovému dni ledvin, který každoročně vyhlašuje Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost. Tento den, jenž pravidelně připadá na druhý čtvrtek v březnu, je věnován osvětě a prevenci onemocnění ledvin.
V rámci této iniciativy bude nefrologická ambulance hemodialyzačního střediska v pavilonu N.O.R.D. – budova číslo 16 otevřena veřejnosti od 8.00 do 12.00 hodin. Zájemci se mohou dostavit bez objednání a absolvovat preventivní vyšetření funkce ledvin.
Vyšetření zahrnuje:
Odběr krve k analýze hladiny kreatininu
Vyšetření moči – zájemci si s sebou přinesou vzorek ranní moči
V případě pozitivního nálezu budou pacienti vyzváni k dalšímu podrobnějšímu vyšetření.
Nemocnice Strakonice, a.s. dlouhodobě podporuje prevenci onemocnění ledvin a touto akcí chce zvýšit povědomí o důležitosti pravidelných kontrol a zdravého životního stylu.
Přijďte se informovat o zdraví svých ledvin a využijte možnost preventivního vyšetření!
Nemocnice Strakonice, a.s., která byla oceněna titulem Nejlepší nemocnice 2024, získala od společnosti Linet Group špičkové nemocniční lůžko Essenza 300 LT s laterálním náklonem a antidekubitní matrací. Tento dar je hlavní cenou v anketě HealthCare Institute (HCI), která každoročně hodnotí kvalitu českých nemocnic.
Předání lůžka proběhlo ve Strakonicích 19. února 2025 za účasti ředitele nemocnice MUDr. Bc. Tomáše Fialy, MBA, zástupců společnosti Linet Group Jiřího Provazníka a Filipa Těšitele a zakladatele HealthCare Institute Daniela Vavřiny. „Velmi si vážíme tohoto ocenění a děkujeme společnosti Linet za cenný dar, který výrazně přispěje ke zkvalitnění péče na oddělení ARO-JIP,“ uvedl při slavnostním předání ředitel Fiala.
Společnost Linet Group, světový lídr ve výrobě nemocničních lůžek, je tradičním partnerem ankety HCI a každoročně věnuje vítězné nemocnici špičkové vybavení ze svého portfolia. „Jsme rádi, že můžeme podpořit kvalitní české zdravotnictví a že lůžko Essenza 300 LT bude pomáhat pacientům právě zde ve Strakonicích,“ řekl při předání Jiří Provazník ze společnosti Linet.
Nemocnice Strakonice získala titul Nejlepší nemocnice již potřetí ve své historii, a to díky vysoké spokojenosti pacientů i zaměstnanců a skvělým výsledkům v oblasti bezpečnosti a kvality péče. Nové lůžko šetří práci personálu a zvyšuje komfort pacientů na oddělení ARO-JIP.
O společnosti Linet Group Linet Group je jedním z předních světových výrobců nemocničních a pečovatelských lůžek. Zaměřuje se na inovativní řešení pro zdravotní péči a díky svým špičkovým produktům pomáhá zvyšovat komfort pacientů a zefektivňovat práci zdravotnického personálu po celém světě.
Nemocnice Strakonice reaguje na znepokojující nárůst dětské obezity otevřením specializované ambulance dětské obezitologie. Obezita se v dnešní době řadí mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění a její důsledky představují závažný zdravotní problém. Ambulance poskytuje komplexní péči dětem s nadváhou a obezitou s cílem zlepšit jejich zdravotní stav a tím i celkovou kvalitu života.
Podle údajů Českého zdravotního ústavu bylo v roce 2021 obézních 16 % dětí, což svědčí o závažnosti problému. „Obezita není pouze estetický problém, ale především chronické onemocnění s mnoha zdravotními důsledky. Zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, cukrovky, jaterních onemocnění a negativně ovlivňuje psychické zdraví dítěte,“ vysvětluje MUDr. Andrea Straková, která novou ambulanci vede.
Ambulance dětské obezitologie nabízí komplexní přístup k diagnostice a léčbě dětské nadváhy a obezity. Léčba zahrnuje podrobnou analýzu jídelních a pohybových návyků dítěte, odborná měření, laboratorní vyšetření a individuální plán terapie. Ke sledování vývoje zdravotního stavu se využívají percentilové grafy BMI a bioimpedanční měření složení těla.
„Základem léčby obezity je změna životního stylu celé rodiny. Nejde jen o dietu, ale o dlouhodobou změnu stravovacích a pohybových návyků, kterou, aby měla efekt, musí podpořit rodiče i širší okolí dítěte. V případě potřeby spolupracujeme s nutričními terapeuty, endokrinology, psychology i lázeňskými zařízeními,“ dodává MUDr. Straková.
Ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala k tomu říká: „Uvědomujeme si rostoucí problém dětské obezity. Věříme, že naše nová ambulance pomůže nejen v diagnostice a léčbě, ale i v prevenci. Na Světový den obezity – 4. března - připravuje paní doktorka Straková pro veřejnost zajímavý cyklus přednášek psychologa, nutriční terapeutky a řady dalších odborníků, kteří se na léčbě obezity podílejí.“ Cyklus přednášek i s ukázkou vyváženého jídelníčku se uskuteční v zasedací místnosti pavilonu N.O.R.D. Podrobnosti budou uvedeny v průběhu února na webu a facebooku Nemocnice Strakonice, a.s.
Rodiče mohou své dítě objednat do ambulance pro léčbu obezity prostřednictvím on-line objednání na webových stránkách Nemocnice Strakonice nebo telefonicky na čísle 383 314 474. Vyšetření je vhodné pro všechny děti s nadváhou či obezitou, jejichž zdravotní stav vyžaduje odbornou konzultaci. Ordinační hodiny jsou každý čtvrtek od 8:00 do 12:00 hodin. Ambulance se nachází v přízemí pavilonu N.O.R.D.
Nemocnice Strakonice, a.s. rozšířila svůj vozový park o Renault Trafic v sanitní úpravě. Tento moderní převozový vůz přináší pacientům větší pohodlí a řidičům usnadňuje manipulaci s osobami s omezenou mobilitou. Zároveň je vybaven řadou bezpečnostních prvků a asistenčních systémů, které například usnadňují viditelnost při couvání v nepřehledných prostorech.
„Nástupní dveře jsou dostatečně široké a interiér přepravního prostoru je velmi dobře uspořádaný. Dostatek místa zde má nejen ležící pacient, ale i sedící cestující. Komfort zvyšuje efektivní vytápění a osvětlení prostoru pro pacienty. Skvěle jsou řešeny také úložné boxy na potřebné vybavení,“ vyzdvihuje přednosti nové sanitky dispečer Dopravní zdravotnické služby Miloš Makovec.
Převoz sanitkou Dopravní zdravotnické služby, pokud je indikován lékařem, je hrazen zdravotní pojišťovnou. Tato služba je určena především pro pacienty, kteří nemají jinou možnost dopravy k lékaři. Dopravu si pacient může objednat i sám, bez žádanky od lékaře. V takovém případě si ji i sám hradí.
„Naše sanitky převážejí pacienty nejen na vyšetření do strakonické nemocnice a zpět domů, ale také mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Nejčastěji působíme v regionu Strakonicka, ale také denně vyjíždíme do Prahy či Českých Budějovic. Ročně přepravíme přes 16 tisíc pacientů,“ doplňuje ředitel Nemocnice Strakonice MUDr. Tomáš Fiala.
Dopravní zdravotní služba strakonické nemocnice disponuje celkem devíti sanitními vozy – šesti ve Strakonicích, dvěma ve Vodňanech a jednou záložní sanitkou. V roce 2024 řidiči přepravili 16,5 tisíce pacientů, se kterými najeli téměř 400 tisíc kilometrů.
„Průměrně sanitní vůz slouží v nemocnici deset let a za tuto dobu najede mezi 600 a 700 tisíci kilometry,“ přibližuje statistiky dispečer dopravy Miloš Makovec.
Nemocnice Strakonice se zapojila do celostátního projektu Ministerstva zdravotnictví Bezbariérová nemocnice, který si klade za cíl zlepšit dostupnost zdravotnických služeb pro osoby se sluchovým postižením. Díky tomuto projektu mohou neslyšící pacienti využít tlumočníka znakového jazyka po celý den zdarma, a to prostřednictvím moderní technologie – videohovoru.
Na vybraných místech v nemocnici jsou umístěné samolepky s QR kódy, které neslyšící pacienti jednoduše naskenují svým mobilním zařízením. Po naskenování QR kódu jsou do několika minut spojeni s tlumočníkem znakového jazyka z Unie Neslyšících Brno, který jim pomůže s komunikací se zdravotnickým personálem.
QR kódy jsou k dispozici na vstupních dveřích do pavilonu N.O.D.R., do pavilonu interních oborů a na recepci v pavilonu operačních oborů. Prolink na službu je možné najít i na titulní straně webu nemocnice (www.nemst.cz) pod modrou ikonou přeškrtnutého ucha. "Tento projekt usnadní personálu i neslyšícím pacientům komunikaci a porozumění předávaným informacím. To je obzvlášť při péči o zdraví velmi důležité a pro léčebný proces přínosné, " uvedla hlavní sestra Nemocnice Strakonice Mgr. Edita Klavíková.
Nemocnice Strakonice se tak stává další zdravotnickou institucí, která podniká kroky k bezbariérové a rovnocenné dostupnosti zdravotní péče. Na projektu spolupracuje Unie Neslyšících Brno (UNB), která poskytuje tlumočníky znakového jazyka, a společnost Deafcom, která zajišťuje technologické řešení pro spojení mezi pacientem, zdravotnickým personálem a tlumočníkem.
Ani děti hospitalizované v Nemocnici Strakonice nemusí zameškat školní výuku. Nemocnice získala na pět let možnost využívat vzdělávací platformu SmartBooks, která malým pacientům pomůže s učením zábavnou a interaktivní formou. Učivo je přehledně rozdělené podle ročníků a předmětů. Díky tomu mohou děti, kromě práce s paní učitelkou, která za nimi do nemocnice dochází, procvičovat učivo i během pobytu v nemocnici. Práce na notebooku, tabletu nebo telefonu je pro ně často lákavější a dobře doplňuje ústní procvičování a tradiční učení s papírem a propiskou v ruce.
Strakonická nemocnice disponuje řadou zdravotnických pracovišť, kde Vám odborníci pomohou řešit Vaše zdravotní problémy. Některá pracoviště mají nadregionální charakter. Současně úzce spolupracujeme s řadou zdravotnických pracovišť, které poskytují superspecializovanou péči.