Světový den CHOPN, tedy chronické obstrukční plicní nemoci, připadá na středu 22. listopadu. Právě v tento den mohou od 8 do 14 hodin zájemci přijít a nechat se zdarma vyšetřit na plicním oddělení Nemocnice Strakonice. Součástí je vyšetření spirometrie a plicních funkcí k vyloučení obstrukce.

Každý rok je v Česku pro CHOPN hospitalizováno 16 tisíc lidí a z tohoto počtu umírá 2500 pacientů. Podle posledních odhadů touto nemocí u nás trpí 8 % obyvatel. CHOPN je charakterizována omezením průtoku vzduchu v průduškách, takzvanou bronchiální obstrukcí.

„Celosvětově je nejčastějším rizikovým faktorem kouření tabáku. Právě kuřáci jsou rizikovou skupinou, ve věku 65-70 let trpí CHOPN až polovina populace,“ řekl MUDr., Bc. Tomáš Fiala, MBA, předseda představenstva Nemocnice Strakonice.

Do roku 2030 by se CHOPN mohla stát třetí nejčastější příčinou smrti. „Hlavními klinickými příznaky jsou kašel, vykašlávání hlenu a dušnost spojená se snížením tolerance námahy,“ dodal MUDr. Tomáš Fiala.

Léčba CHOPN zmírňuje příznaky nemoci a zastavuje její vývoj. Sami pacienti by ale měli na zlepšení pracovat, ať už jde o zlepšování fyzického stavu a celkového zdravotního stavu vůbec. „Možnosti léčby jsou tím větší, čím v časnějším stadiu onemocnění je CHOPN diagnostikována a léčena, samozřejmě i čím dříve dojde k odstranění poškozování plic, tedy kouření,“ vysvětlil předseda představenstva.

I z toho důvodu umožní plicní oddělení Nemocnice Strakonice lidem ve středu od 8 do 14 hodin bezplatné vyšetření plicních funkcí. „Diagnóza a klasifikace CHOPN jsou postaveny na průkazu ne zcela zvratné a zhoršující se obstrukce dýchacích cest takzvanou spirometrií, pomocí které vyšetříme plicní funkce k vyloučení obstrukce,“ dodala MUDr. Alena Dvořáková, primářka plicního oddělení.

Oznámení a chystané akce