Strakonický deník:
První v kraji zveřejnila strakonická nemocnice k 1. lednu 2012 ceník tzv. nadstandardu – ceník výkonů a služeb nehrazených zdravotními pojišťovnami.

Pro pacienty je dobrou zprávu, že za nadstandard lze i ušetřit. Nová cena takového zákroku může být o stokoruny nižší, než byla dříve.

Strakonice jsou v nabídce cen vepředu, ostatní nemocnice s ceníkem vyčkávají. „Tuto povinnost stanovila vyhláška ministerstva zdravotnictví. Proto jsme ceník vydali,“ řekl šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Pacient si může zvolit mimo klasické sádry odlehčenou variantu, za kterou si připlatí. To podle Fialy velká novinka není. „To tady bylo, jen si ji pacienti platili v plné sazbě. Prakticky to teď mají levnější. Změna je v tom, že nyní tyto varianty musejí lékaři sami nabízet. Takže je i větší papírování,“ dodal Fiala.

Jan K. (48) ze Strakonic se pro jinou variantu rozhodl už téměř před dvěma lety. Tehdy si místo sádry koupil ortézu. Stálo ho to přes 2500 korun. „Sádra byla těžká a nelíbila se mi. S ortézou jsem se nenadřel a víc jsem jí věřil. Zmiňovaný ceník nadstandardu nic převratného není,“ vyjádřil se. Víceméně tak potvrdil Fialova slova.

I když jsou v souvislosti se zveřejněním ceníku zmiňovány kontaktní čočky či očkování, denní chleba strakonické nemocnice jsou chirurgické úkony. „Čočky, které používáme, jsme koupili levněji, než je úhrada pojišťoven. Aplikujeme čočky do tří tisíc korun. Pacienty na čočky za šest či dvacet tisíc korun nemáme. Co se týká ceníku očkování, ten zveřejníme ještě v lednu,“ řekl Fiala.

Prachatická nemocnice podle slov ředitele Michala Čarvaše finišuje s přípravou ceníku. „Předěláváme ho podle nových úhrad od pojišťovny,“ upřesnil Čarvaš. Ceník má být v příštím týdnu.

Jiří Holan, ředitel Nemocnice Písek, tvrdí, že dokud stát nestanoví ceny, nebude od pacientů nic vybírat. „Ceny by měly být známy v prvním kvartálu,“ řekl Holan.

Českobudějovická nemocnice jedná s primáři oddělení, jichž se změna týká. V řádu dnů ceník služeb dá k dispozici veřejnosti na webových stránkách nemocnice.

Ceník nemá ani českokrumlovská nemocnice. „Dáme ho dohromady během tohoto měsíce,“ uvedl včera místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov Jindřich Florián.

Táborská nemocnice zatím ceník také nemá. „Delší dobu se na něm pracuje. Dokud se na něm nedohodnou v kraji všechny nemocnice, tak ho nezveřejníme,“ řekl ředitel nemocnice Ivo Houška. Koordinační schůzka se má konat v pondělí v Budějovicích.

V jindřichohradecké nemocnici ceník též připravují. Podle ředitele Miroslava Janovského se bude týkat ortopedie a chirurgie a dále očního oddělení. Do týdne by měl ceník viset u vstupu do nemocnice a na webu.

Ekonomicky i osobně výhodné. Tak vidí možnosti volby a placení nadstandardů šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Jsou podle vás pacienti dobře informovaní o možnosti nadstandardů?

Musíme rozlišit skutečné nadstandardy (v zásadě vždy jen v poskytnutí vyšší úrovně hotelových služeb v nemocnici – jednolůžkový pokoj se sociálním zařízením, výběr stravy, připojení na IT, TV na pokoji apod. případně příplatky na lepší pomůcky v prodejnách zdravotnických prostředků, atd.), od tzv. placených výkonů (výkony nehrazené ze zdravotního pojištění – např. v dermatologii, EEG a vyšetření pro řidiče, otec u porodu, denzitometrie u některých zdravotních pojišťoven, doprovod dítěte nad 6 let při hospitalizaci a mnoho mnoho dalších, nejčastěji ve stomatologii) od ekonomicky náročnějších variant výkonu. Tak zní přesná specifikace dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Z nich nejčastější je fixace tzv. „lehkou sádrou“ u zlomenin končetin. Nejde v pravém slova smyslu o sádru, ale o chemické polymery mající tvrdost a pevnost sádry, ale díky jejich specifické váze jsou mnohem lehčí. Mimochodem, v sazebníku je i výkon fixace zlomeniny klíčku Delbetovými kruhy – tuto metodu léčby ale strakoničtí chirurgové prakticky nepoužívají a klíční kost léčí znehybněním ortézou.

Zařadil byste kromě sádrování, čoček a očkování do ceníku ještě jiné úkony?

Určitě bych mezi ekonomicky náročnější varianty výkonu přidal robotické operace, i když je ve Strakonicích neprovádíme, a podání porodní analgezie. Naopak, v podmínkách okresní nemocnice bych nepřidával volbu operatéra, případně volbu ošetřujícího lékaře. Důvodem je, že většinou se o pacienta stará tým kvalifikovaných lékařů a primář či vedoucí lékař je jeho součástí.

Jak běžné je tohle opatření v zemích kolem nás? Německo, Francie, Polsko nebo Rusko?

Já nejsem v používání ekonomicky náročnějších variant ve světě příliš orientován. Faktem ovšem je, že Česká republika má jednu z nejnižších procentuálních spoluúčastí podílu pojištěnce na zdravotní péči – přibližně 16 procent (týká se všech odborností), v Evropě je většinou 20 až 25 procent.

Zažil jste platbu už někdy sám při svém cestování po Evropě?

Já jsem zatím platbu ve zdravotnickém zařízení jako pacient v Evropě nezažil (naštěstí), jako lékař – doprovod také ne, a kupodivu ani v USA, kde jsme péči strakonickým basketbalistkám občas poskytnout potřebovali. V zásadě jsem tam byl vždy překvapen, že naše skromné cestovní či týmové pojištění konkrétní ambulantní zdravotní péči vždy pokrývalo.

Je opatření podle vás jednoznačně výhoda pro pacienty?

Ekonomicky, ale i co do přístupu sám k sobě. Loni si zranění pojištěnci hradili např. lehkou fixaci celou, protože neexistoval kód sazebníku výkonů, letos doplatí jen rozdíl mezi variantou standardní a lehkou. A platí méně ! V očním lékařství budou mít větší možnost volby nitrooční čočky, u očkování si budou moci vybrat vakcínu šetrnější, případně s vyšším spektrem účinnosti. Jde o další ekonomizaci zdravotnictví, a protože si pacient za zdraví z 85 až 90 procent odpovídá sám a z 10 až 15 procent je za pacientův zdravotní stav odpovědný systém zdravotnictví, je to další krok k tomu, jak se občan staví sám k sobě.