Nemocnice Strakonice, a.s. je jednou z nemocnic, která se již tradičně připojuje k projektu Světové zdravotnické organizace – „Světový den hygieny rukou". Den hygieny rukou se ve strakonické nemocnici uskutečnil ve středu 7. května ve vstupní hale pavilonu operačních oborů. Určený byl pro personál nemocnice, pacienty i širokou veřejnost.

Každý, kdo měl zájem, si mohl vyzkoušet díky speciálnímu přístroji, jak je na tom s hygienou svých rukou. Návštěvníci si mohli v praxi vyzkoušet správný postup techniky mytí rukou a pomocí UV lampy si správnost provedení vizuálně zkontrolovat. K dispozici byla epidemiologická sestra, která v případě zájmu ukázala, jak postupovat při hygieně rukou, jak používat dezinfekční přípravky, jak s hygienou rukou při návštěvě hospitalizovaného pacienta.

Strakonická nemocnice problematice hygieny rukou věnuje zvláštní pozornost a již dlouhodobě spolupracuje na kampani Save Lives: Clean your hands (Chraňte životy čistýma rukama), vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací (WHO), ve snaze upozornit na význam hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních. Podobná akce se v nemocnici konala již po osmé.

Nemocnice realizuje i vlastní vzdělávací program, jehož cílem je zlepšit a udržet správné provádění hygieny rukou všemi zdravotníky. Program řídí epidemiologická sestra Anna Táborová a jeho základem je opakovaný nácvik s kontrolou správnosti provedení a interní audit na všech odděleních. Současně každoročně pořádá semináře o hygieně rukou pro všechny zaměstnance.

zdroj: Strakonický deník