V minulých dnech v plné svěžesti oslavil své 85. narozeniny bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení ve Strakonicích MUDr. Dušan Gregora.

Ve čtvrtek 3.4. 2014 proběhl v reprezentačních prostorách strakonického hradu slavnostní přednáškový večer Spolku lékařů Purkyňovy společnosti ve Strakonicích a České lékařské komory Strakonice, kterého se zúčastnilo více jak 100 hostů. O zajímavý odborný program se zasloužili (na foto zleva s prim. MUDr. Dušanem Gregorou): as. MUDr. Marie Bendová, PhD., prof. MUDr. Lukáš Rob, PhD. prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc.

Za strakonickou nemocnici panu primáři společně popřáli prim. MUDr.Ivo Horný, předseda Spolku lékařů ve Strakonicích a MUDr.Bc.Tomáš Fiala, MBA, ředitel Nemocnice Strakonice, a.s., dále místostarosta Města Strakonice Ing.Pavel Pavel, bývalí i současní gynekologové Jihočeského kraje a celá strakonická lékařská obec – „ad multos annos“ !

Ze životopisu pana primáře Gregory:

*27.3.1929 v Praze, otec notář, matka dětská lékařka.

Své dětství prožil v Plánici, reálné gymnázium studoval v Klatovech, kam se rodina přestěhovala, maturoval l948. V témže roce byl přijat na lékařskou fakultu UK Plzeň. Po pětiletém úspěšném studiu byl v r. l953 rozhodnutím disciplinární komise vyloučen z kádrových důvodů.

Poté pracoval jako dělník v zemědělství a po 5 měsících nastoupil základní vojenskou službu – zařazen do jednotek PTP. Po jejím ukončení pomocný dělník ve slévárně ve strojírenském podniku.

V roce 1956 povoleno dokončit studium na lékařské fakultě UK Plzeň. Promoval v r.1959.

Na umístěnku nastoupil do OÚNZ Strakonice společně s manželkou Dášou. Byl přidělen na gyn.-porod. odd. jako sekundární lékař.

Atestaci I. st složil 1962, atestaci II. st. absolvoval v roce 1967. V té době byl jmenován zástupcem primáře odd., v .r. l974 byl po odchodu dosavadního primáře Vaňaty jmenován do funkce přednosty odd., kterou zastával do r. 1992 – celkem 18 let. Na oddělení však ještě do roku 1999 dále pracoval jako starší lékař a krátkou dobu i jako zástupce primáře. Po odchodu z nemocnice byl dr. Gregora zaměstnán l rok jako lázeňský lékař ve Františkových Lázních a t.č má miniúvazek jako posudkový lékař na OSSZ.

V období působení pana primáře na oddělení docházelo v oboru k zásadním změnám jak v porodnictví tak v gynekologii. Přicházely nové vyšetřovací metody a nové operační postupy umožněné rozvojem techniky. Společně s týmem lékařů pracujících na oddělení pan primář modernizoval i strakonické oddělení, což se celkem zdařilo a kolektiv dosáhl dobrého výsledku i dobrého jména strakonické gynekologie i porodnice.

Nové a pokrokové postupy, podmíněné aktivními kontakty především s pražskými klinikami, byly prosazovány i do běžné činnosti GP oddělení nemocnice.

- v oblasti gynekologické diagnostiky, léčby a operativy - rozvoj cytologické diagnostiky, činnost centra onkologické prevence i s využíváním tehdy dostupné počítačové registrace nálezů

- oblast urogynekologická - používání měřící aparatury s výstupy směrem k moderní urogynekologické operativě

- rekonstrukční mikrochirurgické operační postupy při řešení zejmena tubárních faktorů sterility

- intenzivní rozvoj laparoskopické a později i hysteroskopické diagnostiky a operativy jako základ k pozdější radikální změně k minimálně invazivním operačním postupům.

V oblasti metod moderního porodnictví je nutné vzpomenout intenzivní snahu pana primáře o zavedení moderních diagnostických metod ultrazvukového vyšetřování v graviditě, ale i v oblasti gynekologické diagnostiky, prosazení kardiotokografického monitorování I. a II. doby porodní u rodiček, i o zavedení pokrokového "roooming in systemu" péče maminek o novorozence po porodu.

Vzpomínám na trvalou snahu pana primáře o větší propojení nemocniční a terénní péče o pacientky v graviditě, po porodu, specifikování péče o rizikové těhotné se zaměřením na snižování počtu předčasných porodů a udržení nízké perinatální úmrtnosti novorozenců s využíváním i moderního trendu transportu in utero do neonatálních center.

MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA