Když přijde řeč na Strakonice a babybox v nemocnici, i po pěti letech je „rodný otec“ těchto zařízení Ludvík Hess tak trochu dojatý. „Strakonice si pamatuji velmi dobře. Už jen pro to úžasně vstřícné jednání a ochotu dotáhnout tuto záležitost do úspěšného konce. Věřte, že ne všude to bylo tak samozřejmé,“ řekl před několika dny Ludvík Hess.

Strakonice uvedly babybox do provozu 23. března 2009. Svůj účel splnil 7. října 2011, kdy v něm zdravotníci našli novorozeného chlapce se všemi potřebnými dokumenty. V současné době už ale patří strakonické zařízení mezi zastaralé tipy a Ludvík Hess podniká kroky k jeho modernizaci. „Babyboxy nové generace jsou na rozdíl od původních nereznoucí, dvoukřídlá dvířka se automaticky otvírají a po vložení děťátka zase automaticky zavírají. Staré mají ruční mechanické ovládání na kliku. Nové mají kromě topení taky klimatizaci. Rozdíl mezi starou bedýnkou a novým babyboxem je jako mezi trabantem a mercedesem 600 ve stříbrné metalýze,“ vysvětlil poněkud svérázně Ludvík Hess.

Jak na dobu před pěti lety vzpomíná šéf nemocnice Tomáš Fiala? „Pokud by všech 61 babyboxů v ČR zachránilo jen jedno miminko, tak smysl mají. No ale ono tam již bylo umístěno těch novorozenců již 100 ! Takže toto zařízení vítám,“ uvedl Tomáš Fiala.

Ve Strakonicích je zařízení umístěno na zdi budovy ředitelství hned u hlavního vjezdu. Jeho údržba stojí řádově několik tisíc korun ročně.