Zrušením takzvaných nadstandardů byli znevýhodněni především pacienti. Jakmile Ústavní soud takto rozhodl, není možné dát třeba malému dítěti lehkou sádru, kterou by nosilo tři týdny. Tedy může, ale rodiče pak neuhradí jen rozdílnou finanční částku mezi standardem a nadstandardem nýbrž částku celou. Dalším nedořešeným tématem je poplatek za pobyt v nemocnici a regulační poplatky. Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala se domnívá, že pokud nebude sněmovnou schváleno jinak, nebudou se poplatky v nemocnici od 1. ledna 2014 platit vůbec. Tím by nemocnice přišla o osm až devět milionů korun.

Strakonické nemocnice se zrušení doplatků na nadstandard týká především u lehké sádry, některých očkování a očních čoček. „Chceme pacientům vyjít vstříc, jak jen je to možné. Jednáme v tomto ohledu i se zdravotními pojišťovnami a hledáme možné varianty," řekl k tomuto problému Tomáš Fiala. Asi nejčastěji si lidé připlácejí na oční čočky. Tedy ty, které se voperují přímo do oka například u astigmatismu či jiných složitějších zákrocích. Podle primářky Centra péče o zrak, dříve očního oddělení, Jindry Říhové se zrušení nadstandardů nijak nepodepsalo na počtu zákroků. Lidé plánované operace neruší.

Protože se někteří pacienti ze Strakonic obrací se svým problémem na nemocnici v Písku a opačně, zjišťovali jsme srovnání cen a služeb obou zařízení. Nejvíce se stále využívá příplatek na nadstandardní samostatný pokoj s televizí, vlastním sociálním zařízením a přístupem na internet. To je v obou případech stejné. Za jednu noc v nadstandardním pokoji se platí 500 korun. Ceny za jiné úkony se už ale liší. Podrobnější informace v Týdeníku Strakonicko.

Pavla Maradová, Týdeník Strakonicko