Zdravotní sestry ze zanikajícího kožního oddělení strakonické nemocnice o práci nepřijdou. A se vší pravděpodobností nedojde ani k jejich přesunům na jiná pracoviště. Potvrdila to primářka kožního oddělení Jana Požárková. „Obavy tady jistě byly, ale žádné propouštěcí scénáře se nekonají. V budově zůstane deset lůžek následné péče a osm sociálních, takže práce rozhodně neubude," uvedla primářka. Její slova potvrdil šéf nemocnice Tomáš Fiala. „Budeme zvyšovat nabídku ambulantních vyšetření, kde sestry z kožního oddělení využijeme," uvedl Tomáš Fiala.

Zdravotní sestra Dana Brůhová připustila, že obavy ze ztráty místa mezi personálem na kožním oddělení panovaly. „Bály jsem se, co s námi bude. Teď už ale ne."

Od 1. ledna 2013 bude k dispozici šest lůžek – tři na interním oddělení a tři na chirurgii. „Není přímo určen pokoj se třemi lůžky. Spíše budeme pacienty s kožním onemocněním řešit podle aktuálnosti," řekl primář oddělení Ivo Horný. K 31. prosinci letošního roku zaniká současných 13 lůžek na kožním oddělení. Jejich současná obložnost se pohybuje mezi 60 až 70 procenty.

Pět let času na důkaz, že mohou existovat

Dostali pětiletou šanci dokázat, že mohou existovat. Kožní oddělení nemocnice zaniká. Ze 13 lůžek jich zbude šest – tři na interním a tři na chirurgickém oddělení. „Odbornost zůstává a já věřím, že za pět let to jinak nebude," tvrdí primářka Jana Požárková.

Nedávno hrozilo, že kožní zmizí z mapy strakonické nemocnice. Máte pět let na obhájení existence odbornosti, protože oddělení ke konci roku zaniká.

To je pravda, ale právě v duchu minulých let považuji i těch šest lůžek za úspěch. A věřím, že dalších pět let, na které je smlouva s pojišťovnami podepsána, dokážeme tento stav obhájit a uhájit. Musíme dokázat, že o kožní pacienty je dobře postaráno i za změněných podmínek. Je nutné zajistit nynější odbornou a ošetřovatelskou péči. Pacienti musí vědět, že nejsou v žádném provizoriu.

Tím, že oddělení zaniká a budou lůžka na interně a chirurgii, se naskýtá otázka – to budou vaše sestřičky běhat ošetřovat pacienty několikrát denně?

O tyto pacienty se budou starat přímo sestry interního a chirurgického oddělení. Za pacienty budu docházet já jako konziliář. Budu garantem toho, že péče o pacienty s kožními onemocněními je zajištěna, a to jak odborně, tak ošetřovatelsky.

Co budou dělat? Už jste zmínila, že o práci i plat nepřijdou.

V budově zůstává deset lůžek následné péče a osm lůžek sociálních. Takže budou mít práce dost nehledě na to, že na ambulantní péči se nic nemění. Ta bude i nadále poskytována v celé šíři oboru. Nelze opomenout ani to, že naší součástí je i lymfologické pracoviště, které denně ošetřuje pacienty s lymfatickými otoky. Využití zdravotních sester a ošetřovatelského personálu bude tedy dostatečné. A to je dobře, protože se jedná o zkušený tým pracovníků. Tím bych jim chtěla i poděkovat za jejich dosavadní práci.

Při současných 13 lůžkách máte obložnost mezi 60 až 70 procenty. Šest lůžek je ale méně než padesát procent kapacity. Bude to stačit?

Máte pravdu. Šest lůžek je opravdu na hraně kapacitních požadavků.

Nicméně si neodpustím malou pochybnost. Odbornost se podařilo zachránit kompromisem. Ale co když za pět let se to už nepodaří?

Těžko říct, co bude za pět let. Ale stojím si za tím, co už jsem řekla: Věřím, že se o naše pacienty dokážeme postarat i za těchto podmínek.

zdroj: Strakonický deník