Vedení holdingu a ředitelé jihočeských nemocnic jsou znepokojeni situací, která trvá při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami o nových smlouvách, podle kterých má být poskytována zdravotní péče občanům Jihočeského kraje od roku 2013. Do dnešního dne nám nebyly od Všeobecné zdravotní pojišťovny ani od Svazu zdravotních pojišťoven předloženy návrhy těchto smluv přes to, že o ně usilujeme již více než tři čtvrtě roku. Nejde přitom jenom o to, aby byly předloženy jakékoliv smlouvy, ale o to, aby byl zachován rozsah péče a financování v jednotlivých jihočeských nemocnicích.

Podporujeme snahu hejtmana Jihočeského kraje, Jiřího Zimoly, který svolal na dne 8. října 2012 společné jednání jihočeských nemocnic, a vyzýváme Všeobecnou zdravotní pojišťovnu k účasti na tomto jednání.

Po VZP požadujeme předložení konkrétních návrhů smluv, kterými bude zajištěn rozsah i financování zdravotní péče pro další 5 leté období. Do dnešního dne navíc nemáme uzavřená vyúčtování za roky 2010 a 2011, což je další významný tlak na úhrady nemocnicím.

Plně podporujeme petici Asociace českých a moravských nemocnic, která je proti nekoncepčnímu omezování zdravotní péče. Podobně chápeme také petici občanů Českokrumlovska, Prachaticka a Strakonicka, které mají v těchto dnech občané možnost v našem regionu podpořit.

Již v minulosti jsme naším přístupem prokázali, že nejsme proti racionalizaci péče v rámci Jihočeského kraje. Z tohoto důvodu jsme již několikrát přistoupili k redukci lůžek i rozdělení péče mezi sousední okresy. Další redukci péče proto považujeme za neopodstatněnou a nechceme především to, aby na ni doplatili pacienti. Snaha za každou cenu ušetřit by neměla být namířena proti Jihočeskému kraji, ve kterém je síť nemocnic optimální a jejich hospodaření v dobré kondici.

www odkaz