Mgr. Stráská: Placená inzerce p. starosty Hluboké a senátora Jirsy, v níž ujišťuje občany Prachaticka a Krumlovska, že úsilí o zachování jejich nemocnic je jen předvolební akcí Jiřího Zimoly, je ukázkou v lepším případě neznalosti, v horším pokrytectví.

Že několik let trvá tlak VZP na omezování péče v nemocnici Prachatice, Český Krumlov, ale i Strakonicích, Písku, lze doložit. Je tu jediný rozdíl. U Strakonic a Písku nejde o samotnou existenci. Zatím! Prachatičtí možná vzpomenou, jak na začátku léta vypověděla VZP smlouvu na úhradu ortopedických operací. Následně pod tlakem občanů a médií couvla. I tehdy byl podle p. Jirsy postoj hejtmana předvolebním bojem? Proč se o lidi z Prachaticka nezasadil on, když má tak dobré vztahy s VZP? I teď VZP jedná s ním a ne s krajem. Mimochodem, dodneška, 18.září, žádná reakce ze strany VZP nedorazila.

Je skutečností, že jak loni, při tzv. optimalizaci lůžkového fondu, tak letos, byl enormní tlak na omezení péče v Prachaticích a Českém Krumlově. Zrušení ¼ lůžek a celých oddělení je pro nemocnici likvidační. Je otázkou času.

Zásadní problém vidíme v tom, že ke každému jednání jsme museli pojišťovny vyzývat, že VZP se opakovaně z jednání omlouvala. Ostatně to ani nepopírá. Argumentuje potřebou se na jednání připravit. Po 8 měsících? Od ledna se ví, že je nutné uzavřít nové rámcové smlouvy na 5 let. Nemocnice, která je nemá, nebude mít hrazené výkony z veřejných zdrojů. Kromě akutní péče, a ta k uživení nestačí. Čeká se s jednáním po volbách? Nebo na prosinec, aby pod tlakem nemocnice přistoupily na cokoli? Řada nemocnic a krajů je dohodnuta. Vysočina, Královéhradecký kraj. Proč ne Jihočeský, když nás i p. ministr Heger chválí za optimální síť?

Naším cílem bylo dohodnout se do konce června. Teprve na konci července dala VZP návrh, zcela nepřijatelný. Připravili jsme s řediteli nemocnic kompromisní. Dodnes jsme nedostali odpověď. Další schůzky byly z různých důvodů odmítány. I teď VZP mlčí. Vlastně ne, komunikuje  s p. starostou Hluboké a kandidátem na hejtmana. Možná se potkávají na Hluboké.

Je mi líto, že p. Jirsu nezajímal věcný návrh VZP a jeho případné důsledky pro jihočeské nemocnice.O práci a vztahu současné politické reprezentace k nemocnicím Prachatice a Krumlov svědčí podpora jejich rozvoje. Investice, noví lékaři. To vše je ohroženo. Nejistota vede k tomu, že lékaři uvažují, zda spojit svou budoucnost právě s těmito nemocnicemi, dodavatelé čekají se smlouvami. I lidé jsou zneklidněni, ptají se, jak daleko budou muset za péčí. Lidé totiž žijí i na Vimpersku, Volarsku, Lipensku. Malé dostupné nemocnice, jak lze vidět např. v Rakousku, mají v systému své místo.

I když jsem se setkala ze strany některých významných členů ODS se zcela opačnými názory.

Mgr. Ivana Stráská

náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje