Neurosonologie je moderní, neinvazivní, dynamicky se rozvíjející diagnostická metoda zaměřená převážně na diagnostiku cévních onemocnění mozku. K vyšetření je využíváno ultrazvukového vlnění. Největší praktický význam s ohledem na terapeutické možnosti má diagnostika aterosklerotických plátů v oblasti karotických arterií a detekce hemodynamicky významné stenózy (zúžení) vyšetřovaných tepen (krční a mozkové tepny). Detekce aterosklerotických plátů patří k základním úkolům ultrazvukového vyšetření. Ateroskleróza nejčastěji postihuje oblast karotické bifurkace a odstupu vnitřní karotidy. Pomocí duplexního ultrazvukového vyšetření určíme lokalizaci plátu, jeho velikost, ultrazvukovou charakteristiku (echogenitu) a charakter povrchu plátu. Přesné měření plátu zajišťuje reprodukovatelnost vyšetření s určením dynamiky aterosklerotického procesu (progrese či regrese plátu).

Lékaři : MUDr. M. Pelíšek, MUDr. Z. Švehlová, MUDr. L. Pelíšková

Sestra : Martina Skuhrovcová

Telefon na objednání: 383 314 488

Místo vyšetření: NOVĚ sonografická laboratoř, jižní křídlo pavilonu operačních oborů, přízemí (mezi EEG laboratoří a onkologickou ambulancí), na stejné chodbě jako neurologická ambulance